Efekty realizacji POPŻ Podprogram 2019
- Kategoria: Działania Towarzyszące 2019
- Odsłony: 164
PODPROGRAM 2019 – efekty
- Bank Żywności w Opolu z siedzibą w Luboszycach realizował Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa Podprogram 2019 współfinasowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, którego celem było zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie grudzień 2019 – wrzesień 2020.
- Osoby potrzebujące otrzymały bezpłatnie artykuły spożywcze:
- warzywne i owocowe (groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, sok jabłkowy, powidła śliwkowe);
- skrobiowe (makaron jajeczny, makaron kukurydziany bezglutenowy, ryż biały, kasza gryczana, herbatniki maślane),
- mleczne (mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający),
- mięsne (szynka drobiowa, pasztet wieprzowy, filet z makreli w oleju),
- cukier (cukier biały, miód wielokwiatowy),
- tłuszcze (olej rzepakowy),
- dania gotowe (gołąbki w sosie pomidorowym).
- Współpracowaliśmy z 62 Organizacjami Partnerskimi Lokalnymi z terenu województwa opolskiego.
- Pomoc żywnościowa trafiła do 22 126 osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej z terenu województwa opolskiego.
- Wydaliśmy osobom potrzebującym:
- 1182 ton żywności;
- 14 422 paczek żywnościowych;
- W ramach Podprogramu 2019 realizowaliśmy również działania towarzyszące skierowane do osób korzystających z pomocy żywnościowej. W ramach tych działań przeprowadziliśmy łącznie 125 warsztatów edukacyjnych, w których wzięły udział 2593 osoby.
- Rodzaje warsztatów:
- edukacji finansowej - (ekonomicznej) przeprowadzono 45 spotkań dla 912 uczestników,
- żywieniowo dietetycznych przeprowadzono 45 spotkań dla 1140 uczestników,
- Kulinarnych spotkań odbyło się 45 dla 541 uczestników.
Informacja dotycząca możliwości zwiększenia zestawu rocznego w POPŻ
- Kategoria: Działania Towarzyszące 2019
- Odsłony: 492
Bank Żywności w Opolu przypomina, że Wytyczne IZ przewidują możliwość zwiększenia zestawu rocznego dla rodzin bez wskazania limitu:
„ W uzasadnionych sytuacjach (np. ze względu ma stan zdrowia lub indywidualne potrzeby żywieniowe) dopuszcza się zmianę artykułu żywnościowego na inny w odpowiedniej propozycji lub zwiększenie liczby opakowań określonych artykułów spożywczych, o ile OPR/OPL posiada takie możliwości .
W przypadku rodzin z dziećmi dopuszcza się zwiększenie liczby opakowań artykułów spożywczych odpowiednio do potrzeb rodzin i możliwości OPR/OPL”.
Wobec powyższego Bank Żywności w Opolu informuje, że zwiększa zestaw roczny do 20% dla każdej osoby zakwalifikowanej do otrzymania pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym Podprogram 2019.
Zmiana wytycznych POPŻ Podprogram 2019 z dnia 21.05.2020
- Kategoria: Działania Towarzyszące 2019
- Odsłony: 463
1. Informuję, iż w dniu 21 maja 2020 zostały zatwierdzone Zmiany do Wytycznych Instytucji Zarządzającej dla Instytucji Pośredniczącej i beneficjentów dotyczące działań realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym w Podprogramie 2019. Dokument wraz z załącznikami jest dostępny do pobrania ze strony internetowej pod adresem: https://www.gov.pl/web/rodzina/podprogram-2019. Proszę o zapoznanie się z dokumentami, które także zostały zamieszczone w zakładce PROGRAMY/POPŻ/2019/Załączniki
Informacja dla OPS współpracujących z Bankami Żywności w ramach POPŻ w czasie kryzysu epidemiologicznego
- Kategoria: Działania Towarzyszące 2019
- Odsłony: 305
Instytucja Zarządzająca wydała w dnach 17 i 23 marca 2020 aktualizacje Wytycznych realizacji Program Operacyjnego Pomoc Żywnościową 2014-2020 Podprogram 2019.
KWALIFIKACJA BENEFICJENTÓW DO PROGRAMU
Zasady kwalifikowania do POPŻ Podprogram 2019 nie zmieniły się.
- Nadal obowiązują grupy beneficjentów, o których mowa w art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz kryterium dochodowe.
- W obecnej sytuacji OPS może kwalifikować telefonicznie, a skierowanie przesłać do OPR/OPL droga elektroniczną. W okresie epidemiologicznym i dla osób zakwalifikowanych drogą telefoniczną obowiązują załączniki 5.1. i 7.1.
- Mimo, że wg wcześniejszych interpretacji skierowania przez MRPiPS osoba zakwalifikowana ma prawo korzysta z programu przez cały Podprogram, traktujemy o wsparcie jako 1-2 razowe wydanie w kryzysie związanym z zagrożeniem epidemiologicznym.
- Osoby bezdomne kwalifikujemy tak jak do tej pory. Aktualizacji podlega załącznik nr 6.1.
DYSTRYBUCJA ŻYWNOŚCI ODBYWA SIĘ :
- za pośrednictwem OPL;
- za pośrednictwem OPS nie współpracujących z OPR na podstawie oświadczenia lub umowy
- samodzielnie przez Bank Żywności, wówczas BZ bierze na siebie wszystkie obowiązki OPL (w tym przechowywania dokumentacji i sprawozdawczości) na podstawie obowiązującej umowy z OPO. Zarząd FPBŻ dopuścił kryzysowo możliwość pełnienia funkcji bezpośredniej dystrybucji przez BŻ.
TRANSPORT ŻYWNOŚCI:
Transport odbywa się na tych samych zasadach jak do tej pory. Rekomendowany przez Zarząd FPBŻ standard to wniosek do OPS/gminy o wsparcie transportu do osób objętych kwarantanną poprzez uruchomienie transportu służb (WOT, Policja itp..).
POZOSTAŁE ZASADY:
- Zasady dystrybucji bezpośrednio do osób potrzebujących nie zmieniły się oprócz kwestii składania podpisów. Zgodnie z nową regulacją w imieniu beneficjanta podpis na Załączniku nr 2 [karta dystrybucyjna] może złożyć osoba wydająca żywność.
- W przypadku osób bezdomnych zakwalifikowanych do programu należy wesprzeć ich poprzez posiłki na wynos lub paczki żywnościowe. Dla osób bezdomnych można zwiększyć liczbę opakowań artykułów spożywczych.
- Zawartość zestawu dla osoby potrzebującej:
- Formalnie brak zmian co do zestawu rocznego, zatem obowiązują te same zasady. Osoba zakwalifikowana w czasie kryzysu epidemiologicznego nabywa w naszej ocenie formalnie prawa do pełnego zestawu rocznego, jednak Zarząd FPBŻ rekomenduje, by wydać żywność w ilości maksymalnie 15kg dla pojedynczej osoby objętej kwarantanną [zakwalifikowana do programu] (z uwagi na potrzebę objęcia spodziewanej dużej liczby osób oraz z uwagi na realne potrzeby miesięcznej kwarantanny)
- Skład paczki – Banki Żywności tworzą paczkę z dostępnych na magazynie OPL/OPR produktów, zróżnicowany co do asortymentu tak jak precyzują to Wytyczne.
- Instytucja Zarządzająca zgodnie z pismem z dnia 12 marca 2020 umożliwia:
- odebranie paczki żywnościowej w imieniu osoby zakwalifikowanej przez osobę upoważnioną np. członka rodziny czy sąsiada. [rekomendujemy zbieranie pisemnych upoważnień];
- przekazanie żywności bez limitu ilości artykułów spożywczych w jednym wydaniu. [rekomendujemy, aby w obecnej sytuacji przekazywanie paczki żywność max. 15 kg/os.];
- dostarczenie żywności przez OPL bezpośrednio do miejsca zamieszkania osoby zakwalifikowanej.
- W przypadku, gdy żywność będzie dystrybuowana przez służby publiczne inne niż OPL, wówczas pracownicy tych służb są zobowiązani do przekazania listy wydanych przekazanych artykułów spożywczych właściwej OPR/OPL.
DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE
WSZELKIE WARSZTATY ZE ŚRODKÓW TOWARZYSZĄCYCH ZOSTAJĄ WSTRZYMANE - DO ODWOŁANIA.
UMOWY DLA NOWYCH OPL I ANEKSY DLA OBECNIE REALIZUJĄCYCH POPŻ:
Umowa zostanie przygotowana na podstawie umowy OPO-KOWR.
Na ten moment, rekomendujemy, aby do momentu przygotowania przez Biuro FPBŻ zaktualizowanego jednolitego teksu umowy oraz kolejnego aneksu do umowy obejmującego zmianę z 17.03.2020 odbierać od OPL pisemne oświadczenia o przestrzeganiu aktualnych wytycznych Instytucji Zarządzającej wraz ze zmianami z 31 stycznia 2020 r. i 17 marca 2020 - wzór na dole dokumentu. Będzie to tymczasowe oświadczanie docelowo zastąpione właściwą umową.
W przypadku, gdy OPL współpracuje z innymi OPO [PCK, PKPS, Caritas] a chcą odebrać żywność z Banku Żywności należy podpisać umowę z klauzulą, iż osoby odbierające żywność w ramach umowy z BZ są innymi, iż w umowie z pozostałymi OPO.
SPRAWOZDAWCZOŚĆ
Potwierdzenie odbioru żywności odbywa się na załączniku nr 2. W okresie kryzysu epidemiologicznego podpis w imieniu osoby odbierającej składa osoba wydająca żywność.
Zmiana wytycznych POPŻ Podprogram 2019
- Kategoria: Działania Towarzyszące 2019
- Odsłony: 354
W związku z panującą Pandemią zostały zmienione wytyczne dla Podprogramu 2019. Prosimy o zapoznanie się ze zmianami w zakładce "ZAŁĄCZNIKI" http://opolebankizywnosci.pl/index.php/programy/popz/2019
Interpretacja Instytucji Zarządzającej w sprawie wyliczenia dochodu przy kwalifikowalności do POPŻ
- Kategoria: Działania Towarzyszące 2019
- Odsłony: 523
Poniżej załączamy Państwu interpretację Instytucji Zarządzającej w sprawie wyliczenia dochodu przy kwalifikowalności do POPŻ, w tym wliczania dochodu tzw. „500+ dla osób niepełnosprawnych” i tzw. „emerytury plus”.