zasponsoruj

Prosimy o zapoznanie się z zasadami postępowania w okresie zagrożenia epidemiologicznego związanego z COVID-19 w ramach realizacji POPŻ Podprogram 2020.

 

ZASADY POSTĘPOWANIA

Wczoraj podpisaliśmy umowę z firmą Altus Sp. z o.o. Sp. K., która będzie wykonawcą naszego nowego przedsięwzięcia. Przedmiotem podpisanej umowy jest "Budowa hali magazynowej wraz z zapleczem socjalnym". Również w tym tygodniu podpisaliśmy umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która sfinansuje powyższy projekt. 

Zapraszamy do zapoznania się z krótką fotorelacją z tego dnia. 

Szanowni Państwo,

w załączeniu publikujemy wyniki naboru na budowę magazynu.

 

 

PROTOKÓŁ NABORU

Poniżej prezentujemyPaństwu wyniki  naboru ofert  na trenerów Działań Towarzyszących POPŻ Podprogram 2020.

 

WYNIKI NABORU

kartka

 

Pomyślności i Do Siego Roku życzy załoga Banku Żywności w Opolu.

Zapraszamy do udziału w zapytaniu ofertowym na realizację zadania inwestycyjnego p.n.: „Budowa hali magazynowej Banku Żywności w Opolu wraz z zapleczem biurowo-socjalnym, infrastrukturą” w systemie „zaprojektuj + wybuduj”. Szczegóły zadania znajdują się w załączeniu.

SIWZ

OŚWIADCZENIE -DOPUSZCZENIE DO PRZETARGU

NABÓR OFERT NA TRENERÓW DZIAŁAŃ TOWARZYSZĄCYCH W RAMACH POPŻ 2014-2020 PODPROGRAM 2020    BZO logo
 
Bank Żywności w Opolu ogłasza nabór ofert na trenerów działań towarzyszących w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym w ramach środków w Podprogramie 2020 mających na celu wzmocnienie samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego.

W ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020  w Podprogramie 2020, Bank Żywności w Opolu z siedzibą w Luboszycach ul. Czarnowąska 5a, poszukuje trenerów do przeprowadzenia następujących działań:

- warsztaty kulinarne dla różnych grup wiekowych z udziałem ekspertów kulinarnych, kuchmistrzów, dietetyków, pokazujące różne możliwości przygotowania potraw i wykorzystania dostępnych artykułów spożywczych. Celem warsztatów będzie nauka prawidłowego sposobu odżywiania się, zgodnego z potrzebami organizmu oraz trwałe ukształtowanie nawyków żywieniowych gwarantujących właściwy rozwój człowieka. Czas trwania ok 2 h.

warsztaty dietetyczne i dotyczące zdrowego żywienia. Celem warsztatów będzie przekazanie beneficjentom wiedzy na temat racjonalnego odżywiania, ekologicznego i zdrowego stylu życia. Czas trwania ok 2 h.

Oferta obejmuje: Przeprowadzenie warsztatów w miejscu wskazanym przez organizatora. Miejscem tym są siedziby organizacji partnerskich o zasięgu lokalnym województwa opolskiego.

Cena i zdobyte doświadczenie jest podstawowym kryterium oceny ofert.

Osoby / Firmy zobowiązane są spełnienia wymogów zawartych w wytycznych do Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 w Podprogramie 2020, oraz wytycznych dla trenerów Banku Żywności w Opolu. Wybrane osoby zostaną zatrudnione jako trenerzy na podstawie umów cywilno – prawnych lub w oparciu o prowadzoną działalność gospodarczą.

Działania towarzyszące (szkolenia) zostaną przeprowadzone w poszczególnych miejscowościach województwa opolskiego, w których realizowany jest Podprogram 2020.

Przy składaniu oferty należy podać :

  • CV zawierające klauzulę "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu rekrutacji zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)".
  • Wycenę pojedynczego szkolenia.
  • Dane kontaktowe Firmy jeśli dotyczy ( adres e –mail, telefon).

Ofertę należy złożyć do dnia 23.12.2020r.  pocztą elektroniczną na adres : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak co roku zapraszamy Państwa do aktywnego udziału w ŚWIĄTECZNEJ ZBIÓRCE ŻYWNOŚCI, która w tym roku jest pod hasłem: "Święta godne, a nie głodne".  Listę sklepów biorących udział w Zbiórce znajdziecie Państwo w załączniku. 

 

Uratujmy święta

Prezentujemy Państwu nasz samochód dostawczy w nowej odsłonie.

 

nfosigw

Szanowni Państwo,

pragniemy przekazać kilka informacji w związku z epidemią Coronawirusa.

W trosce o nasze i Państwa zdrowie od 16.03.2020 wszystkie warsztaty organizowane w ramach POPŻ zostaną odwołane. O nowych terminach poinformujemy Państwa w odpowiednim czasie. 

W związku z podaniem sprzecznych informacji dotyczących dystrybucji żywności przez Banki Żywności, prosimy o zapoznanie się z pismem od Instytucji Zarządzającej. Pismo określa zakres działań zaradczych w związku z zagrożeniem epidemiologicznym.  

 

Pismo

 

W 2019 roku ubiegaliśmy się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dotację na zakup wózka widłowego. Za otrzymane środki kupiliśmy wózek elektryczny. Poniżej prezentujemy nasz nowy nabytek.

nfosigw

Zapraszamy do wysłuchania audycji z Prezesem Banku Żywności w Opolu, P. Janem Burniak.

http://doxa.fm/audycja/jan-burniak/

Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami dotyczącymi pracy Banku Żywności oraz Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020.

Kurier opolskihttps://opole.tvp.pl/46311667/22-stycznia-2020

Opolskie o porankuhttps://opole.tvp.pl/46313953/opolskie-o-poranku-23-stycznia-2020

Eko-misja - https://psplosiow.opole.pl/

 

Wielkimi krokami zbliża się kolejna, 23. już edycja Świątecznej Zbiórki Żywności! Przez 2 dni, od piątku 29.11 do soboty 30.11 w kilkuset sklepach w całej Polsce będzie można wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu. W akcji jak zawsze bierze udział także Bank Żywności w Opolu. W Polsce według aktualnych danych około 2 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie. To właśnie dla nic organizowana jest co roku Świąteczna Zbiórka Żywności. Ta inicjatywa to dopełnienie codziennej pracy Banków Żywności, które każdego dnia ratują jedzenie przed zmarnowaniem – odbierają ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo artykuły i przekazują je potrzebującym. Ratowane w ten sposób produkty to głównie owoce i warzywa, napoje, mleko, sery, pieczywo, czasem mięso. Banki zbierają brakujące produkty podczas zbiórek aby zapewnić osobom potrzebującym pełnowartościowe posiłki. W zeszłym roku w okresie Bożego Narodzenia w ten sposób udało się zgromadzić aż 740 ton żywności. – To naprawdę wyjątkowe 2 dni, kiedy zachęcamy do zrobienia większych zakupów – z myślą o innych. Wystarczy sięgnąć po choćby jeden dodatkowy produkt, żeby sprawić, by w tym wyjątkowym,
świątecznym czasie, nikt nie był głodny. – mówi Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności. Aby dołączyć do charytatywnej zbiórki wystarczy przy okazji wizyty w sklepie zakupić dodatkowe artykuły spożywcze i po odejściu od kasy przekazać je wolontariuszom w specjalnie oznakowanych punktach. Rekomendowane produkty to te z długim terminem przydatności. Najbardziej
wartościowymi będą: mąka, makaron, kasza, cukier, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie czy słodycze, które szczególnie ucieszą najmłodszych. To nie koniec świątecznych działań Banków Żywności. W dniu zbiórki rusza także kampania
„Stoliczku, nakryj się! Głód to nie bajka”, której celem jest zebranie środków na transport żywności do organizacji charytatywnych.
–Rosnące ubóstwo rodzi coraz większe potrzeby żywnościowe, a te z kolei – wyższe koszty transportu, który są coraz droższy również ze względu na rosnące ceny paliwa. Dodatkowo szacujemy, że liczbat ransportów zdecydowanie zwiększy się w przyszłym roku, wraz z wejściem w życie Ustawy o
przeciwdziałaniu marnowania żywności. – dodaje Dorota Jezierska. W akcję zaangażowała się już m.in. internetowa grupa Tuba Smaku – Pascal Brodnicki, Agnieszka Mielczarek, Sugarlady, UMAMI i Posmakuj Polski na swoich kanałach na youtubie promują ideę

Banków Żywności i zachęcają do finansowego wsparcia akcji. Wpłat można dokonywać na https://bankizywnosci.pl/przekaz-darowizne/ lub bezpośrednio do puszek w wybranych sklepach podczas świątecznej zbiórki. Tegoroczna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności odbędzie się w dniach 29-30 listopada 2019 roku i weźmie w niej udział ponad 53 tysiące wolontariuszy. Akcją objęte jest ponad 3,3 tys. sklepów w
niemal 550 miejscowościach. W Opole, Grodków, Prószków, Głubczyce, Strzelce Opolskie, Zawadzkie, Namysłów, Zieleniec, Brzeg, Olesno, Nysa, Głuchołazy do zbiórki przyłączyły się m.in. EMMA Malinka, Biedronka, Tesco, Lidl, sklep”Centro”, Intermarche, PoloMarket, Netto, Stokrotka, Kaufland, Sedal, Delikatesy, Społem, Auchan. Pełna lista sklepów dostępna na stronie www.bankizywnosci.pl/

 

W dniu 10 października 2019r. na zaproszenie Marszałka Województwa Opolskiego p. Andrzeja Buły, przedstawiciele Banku Żywności w Opolu - Prezes Jan Burniak oraz Koordynator Anna Bartnik, wzięli udział w III Gali "Opolszczyzna Aktywna Społecznie".
Podczas Gali podsumowano Konkursy i wręczono nagrody Podmiotom Ekonomii Społecznej oraz Laureatom: Społecznik Roku Województwa Opolskiego 2018 i Opolska Niezapominajka 2018. Uświetnieniem wieczoru były występy artystyczne opolskiej utalentowanej młodzieży.

Laureatów oraz nominowanych jakże trafnie podsumowano: "Zawsze znajdują czas dla innych. Wiedzą, czego potrzebują ludzie, którzy są obok nich. Praktycznie nie mówią „nie mogę” czy „nie mam czasu”. Tacy są społecznicy i osoby, działające w organizacjach, wyróżnionych tytułem Opolskiej Niezapominajki."

Serdecznie gratulujemy!

 

 

Dzięki współpracy z Iveco Siltruck okleiliśmy nasz samochód dostawczy. Teraz będzie łatwiej rozpoznawalny. Wypatrujcie go na opolskich drogach. 

 

 

W dniach 30 - 31.08.2019 r. p. Edward Ambicki wiceprezes BŻ i Koordynator Banku Żywności  p. Grażyna Jabłońska   w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Podprogram 2019 uczestniczyli w spotkaniu banków żywności w Pile, oraz w  jubileuszu z okazji 25 lecia Pilskiego Banku Żywności.

Podczas spotkania:

-  podsumowano Podprogram 2018,

-  omówiono zmiany w Wytycznych POPŻ Podprogram 2019,

-  przedstawiono Plan realizacji Podprogramu 2019, harmonogram działań, sprawozdawczość i monitoring,

-  zaprezentowano możliwości uzyskania pożyczki z PAFIPO,

-  omówiono aktualizację danych dotyczących RODO w Podprogramie 2019,

-  określono standardy dotyczące warsztatów - (jakość szkoleń oraz czegopotrzebują edukatorzy „Kulinarni mocni”, „Finansowo silni”).

-  omówiono kwestie dotyczące sieci handlowych i Ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności.

Wiceprezes Banku Żywności w Opolu Edward Ambicki w dniu 3.09.2019 r.  odebrał  nowy samochód dostawczy chłodnia, który sfinansowany został ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pozostanie nam jeszcze odpowiednio go oznakować i na pewno zostanie on przez Was rozpoznany.

logo NFOS

Szanowni Państwo,

  1. z przykrością informujemy, że rozpoczęcie POPŻ Podprogramu 2019 opóźni się o kilka miesięcy. Powodem jest unieważnienie przeprowadzonego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa [KOWR] przetargu na dostarczanie żywności. Kilku przedsiębiorców odwołało się od wyników postępowania, wskazując formalne błędy w procedurze. Krajowa Izba Odwoławcza przychyliła się do tego wniosku, uznając, że błędy, które pojawiły się w postępowaniu przetargowym prowadzonym przez KOWR, mogły wpłynąć na jego wyniki. Z tego względu KOWR był zobowiązany do anulowania całego procesu. W załączeniu przesyłamy informację o unieważnieniu opublikowaną przez KOWR.
  2. W zaistniałej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie nowego przetargu. Zakładając, że zostanie on ogłoszony w drugiej połowie sierpnia 2019 r. dostawy produktów do naszego magazynu rozpoczną się dopiero w grudniu br. lub nawet w styczniu 2020 r. W związku z tym wszyscy musimy wykazać się cierpliwością, niestety bowiem nie mamy wpływu na przebieg procedur. Możemy mieć jedynie nadzieję, że więcej uchybień nie będzie.
  3. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaktualizowało Wytyczne na Podprogram 2019. Jest to pierwszy konieczny krok, by KOWR mógł ogłosić ponowne przetarg. Okres dostaw i dystrybucja zostały wydłużone się o 1 miesiąc. Wytyczne przewidują okres dostaw od grudnia 2019, ale biorąc pod uwagę aktualne wydarzenia i nasze dotychczasowe doświadczenie przy realizacji wcześniejszych programów, wiemy, że nastąpi to znacznie później. KOWR ma możliwość przyspieszyć procedurę wyłaniania zwycięzców i podpisywania z nimi umów, jednak w tym momencie ciężko powiedzieć jak długo to potrwa.  Jednocześnie informujemy, że nastąpi zmiana składu rocznego zestawu paczki –ilość koncentratu pomidorowego została zmniejszona z 8 do 7 sztuk. Fakt ten wynika ze wzrostu cen żywności w ostatnich miesiącach.
  4. Prosimy o poinformowanie Państwa podopiecznych o zaistniałej, całkowicie niezależnej od nas sytuacji i prawdopodobnych terminach rozpoczęcia realizacji Podprogramu 2019.
  5. Bardzo ubolewamy nad powstałą sytuacją. Jest ona dużym utrudnieniem zarówno dla Państwa, jak i dla nas, a przede wszystkim dla Państwa podopiecznych. Mamy nadzieję, że administracja rządowa dołoży wszelkich starań, aby czas oczekiwania na realizację Podprogramu był jak najkrótszy.

            W przypadku pytań i wątpliwości jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Pismo

24 maja 2019 r.

Odbyło się Walne Zebranie Zarządu Członków Federacji Polskich Banków Żywności podczas którego:

- zatwierdzono protokół z poprzedniego Walnego Zebrania,

- omówiono zmiany w Statucie i Regulaminie Wewnętrznym,

- dokonano analizy i oceny pracy Zarządu i Komisji Rewizyjnej w 2018 r,

- omówiono projekty dokumentów planistycznych na 2019 rok,

- zapoznano się z programem działania Federacji,

- uchwalono składki członkowskie na 2019 r.

 

Facebook